Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy

VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy

VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy

VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy

Szkolne koło PCK

Na tej stronie prezentujemy materiały przygotowane przez szkolne koła PCK – gimnazjalne, prowadzone przez klasę 3a oraz licealne. Zapraszamy się do zapoznania z nimi, klikając na odpowiednie linki w menu z prawej strony. Przygotowane również zostały galerie zdjęć, dostępne w górnym menu.

 


 

Formy naszej pracy – gimnazjalne koło PCK

 

Szkolne gabloty

 

W Gimnazjum nr 2 nie zapominamy o byciu dobrym i pomocnym. Na szkolnych holach, pośród tysięcy innych ważnych spraw można zobaczyć gazetki, propagujące pomoc potrzebującym.

 

 

Ulotki i audycja radiowa

 

Rozgłos to podstawa sukcesu. My o tym doskonale wiemy i pamiętamy, dlatego też poprzez zachęcające ulotki i audycje radiową staramy się dotrzeć do jak największej grupy uczniów. Dnia 24 listopada br. zorganizowaliśmy dzień pod hasłem:

?I Ty możesz zostać honorowym dawca krwi?

 

Naszymi działaniami chcieliśmy przybliżyć uczniom czym tak naprawdę jest krew i jak dużą rolę odgrywa w życiu ludzi i tym samym zachęcić ich do oddawania swojej krwi. Mamy głęboką nadzieje, że się Nam to udało !!!

 

Treść naszej radiowej:

 

Gimnazjalne kolo PCK prosi o wysłuchanie audycji. W dzisiejszym dniu propagujemy krwiodawstwo. Poprzez plakaty, ulotki i audycję chcemy uświadomić Wam, jak ważną funkcję w życiu każdego człowieka pełni krew.

 

* czy możemy kupić krew??

* czy można ją samemu wytworzyć ??

 

Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i postępy w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie. Jest niezbędnie nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

 

Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 60 lat. Naczelną dewizą oddawania krwi jest: minimum krzywdy-maksimum korzyści. Wszyscy krwiodawcy i kandydaci na krwiodawców podlegają badaniu lekarskiemu. Przy pierwszym oddaniu pobiera się od dawcy 200ml krwi. Dawca w dniu pobierania krwi jest wolny od pracy oraz po zabiegu otrzymuje wysokokaloryczny posiłek w ramach regeneracji.

 

Warto wiedzieć jaka masz grupę krwi, bo kiedyś może i ty będziesz potrzebować pomocy od innych. Najlepszymi dawcami krwi są ludzie z grupa krwi 0, ponieważ mogą oddać krew ludziom z każdą grupa krwi. Nazywani są oni uniwersalnymi dawcami. Natomiast najlepszymi biorcami są osoby z grubą AB, ponieważ mogą przyjąć każdą grupę krwi.

 

Nie bój się zakażenia! Oddaj Krew! Nie zarazisz się AIDS ani żadną inną chorobą zakaźna, ponieważ stacje krwiodawstwa są w 100% wyposażone w sprzęt jednorazowy użytku!

 

Każdego dnia potrzeba 1000 litrów krwi. Najczęściej krew potrzebują ludzie, którzy ulegają wypadkom samochodowym. Słynny aktor Radosław Pazura w 2003 roku uległ poważnemu wypadkowi. Potrzebował dużej ilość krwi. Jego żona apelowała do wszystkich o pomoc. Zgłosiło się wiele osób. Bliscy Radka, znajomi, koledzy z pracy, ale i też osoby zupełnie mu obce. Dzięki dobrym ludziom odbyły się dwie transfuzje, a potrzebującemu przetoczona ponad 10 litrów krwi. Teraz Radosław Pazura krew oddaje regularnie, ponieważ wie jak wielkie zapotrzebowanie jest tej niezbędnej substancji i mówił:? Chciałbym przekonać ludzi, by czasami oddali tę cząstkę siebie, móc kogoś uratować?, ma nadzieje, że te słowa dotrą do innych, dzięki czemu zdecydują się oddać krew. Oddanie krwi to ogromny zaszczyt i honor, a także poczucie spełnionego obowiązku wobec innych.

Jeśli skończyłeś 18 lat i chcesz pomóc innym możesz udać się do Centrum Krwiodawstwa w Legnicy w szpitalu przy ulicy Iwaszkiewicza 5 w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 11:00. Więcej informacji na temat akcji krwiodawstwa możecie znaleźć na stronie www.krewniacy.pl.

 

Akcja ?KREWNIACY? popiera również wiele sławnych gwiazd, takich jak Patrycja Markowska, Karol Strasburger, Liroy czy Peja.

 

Krew jest najczęściej podawanym lekiem, który ratuje zdrowie i życie ludziom. Stabilność polskiego systemu krwiodawstwa i odpowiednie rezerwy krwi, to bezpieczeństwo nas wszystkich. Krew może być potrzebna w każdej chwili każdemu z nas lub naszym bliskim! Pamiętaj, że oddawanie krwi jest bezcenne dla krwiodawcy lecz innych może uratować życie!

 

 


 

 

Gimnazjalne koło PCK uczy pomocy każdego dnia!!

Oddając krew potrzebującym, stajesz się ofiarującym.

Propagując zdrowy tryb życia,

pokazujesz nam dobry styl bycia.

Jesteśmy chętni do pomocy, a nie do przemocy!!

Na pewno nie będziesz żałował

bo i Ty może kiedyś będziesz potrzebował,

Pomocy innych ludzi, a to w życiu rzecz święta,

więc niech obudzi się w Tobie zachęta!!!!!!!!

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-07-22 14:15przez:
Opublikowano:2021-07-22 14:15przez:
Podmiot udostępniający: VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy
Odwiedziny:1213

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.