VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy

Dziennik projektu

Wrzesień 2018

Hura! Nasz projekt został zatwierdzony. Wrzesień upłynął na dopełnieniu formalności związanych z jego rozpoczęciem, ale nie będziemy was zanudzać szczegółami.

Październik 2018

Dziękujemy wszystkim klasom za uwagę, miłe przyjęcie i duże zainteresowanie udziałem w projekcie. Mamy nadzieję, że dotarłyśmy do wszystkich. Nasza drużyna projektowa liczy 45 osób !!! Każdy z was ma inne predyspozycje, zainteresowania i umiejętności więc będziecie się angażować na różnych etapach projektu. Zaglądajcie tu często, a będziecie na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami. Mamy nadzieję, że wasze zaangażowanie w projekt okaże się niesamowitą przygodą z nauką na międzynarodową skalę. Jeszcze tego nie widzicie, ale my już szkolimy się i pracujemy ciężko, aby opracować wytyczne, regulaminy, wzory dokumentów i materiały informacyjne.

Listopad 2018

Zaczęło się dziać! Od listopada projekt ruszył pełną parą. Teraz już nie tylko słyszycie, ale możecie także zobaczyć nas i wziąć udział w działaniach. Po pierwsze dzięki zaangażowaniu uczniów klasy 3a – gimnazjum, Michała Wandycza i Michała Poprawskiego ruszyła strona projektu www.teensagainstbullyingproject.eu . Koniecznie zajrzyjcie! Po drugie, ogłosiliśmy szkolny etap konkursu na logo projektu. Wasze prace po woli spływają do koordynatorów. Cieszymy się, że widać w nich wasze zaangażowanie, pomysłowość i uzdolnienia.

Propozycje logo projektu przygotowane przez uczniów VII LO:

 

Wreszcie, w ostatnim dniu listopada odbyła się przygotowana przez panią Beatę Siek i panią Katarzynę Strzałkowską debata przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami. Młodzież zastanawiała się nad tym, jak wyglądają relacje interpersonalne w naszej szkole, co można zmienić, poprawić, ulepszyć… Dyskusje były gorące… i konstruktywne, bo młodzież miała wiele ciekawych pomysłów. W ostatniej części, pracując w grupach uczniowie wypracowali dekalog przyjaźni i życzliwości. Więcej na temat debaty dowiecie się z aktualności: http://7lo.legnica.eu/?p=888#more-888

Debata SU:


?

?

?


Grudzień 2018

Nadszedł czas na rozwiązanie szkolnego etapu konkursu na logo projektu. W internetowym głosowaniu, które odbyło się na szkolnej stronie facebook zwyciężyła propozycja Julii Sobolewskiej, uczennicy klasy I A liceum. Gratulacje dla Julii!

 

To jednak nie koniec dobrych wieści, ponieważ logo, które zwyciężyło w etapie szkolnym reprezentuje naszą szkołę w etapie międzynarodowym i choć nie chcę zapeszyć, wygląda na to, że ma szanse na ponowne zwycięstwo. Zresztą oceńcie sami. Głosowanie odbywa się na projektowym facebooku https://www.facebook.com/TABproject2020/ , a wszystkie propozycje krajów partnerskich znajdziecie także poniżej. Wyniki zostaną ogłoszone na początku stycznia, a tymczasem, lokalnie zaczynamy zbierać pomysły na scenariusz filmu. Podczas lekcji języka polskiego przypomnicie sobie cechy opowiadania oraz zredagujecie opowiadanie z przesłaniem. Najciekawsze pomysły wykorzystamy w lutym podczas spotkania projektowego (tzw. LTT) w Polsce.

Propozycje logo – etap międzynarodowy:

 

Styczeń 2019

Nowy rok, nowe wyzwania! Wielkimi krokami zbliża się moment spotkania LTT w Polsce. Planujemy, szukamy, ustalamy, rezerwujemy … tak w skrócie wygląda niemal każdy dzień nauczycielek koordynujących projekt, czyli pni Katarzyny Strzałkowskiej i pani Justyny Sech oraz wspierającej koordynatorki pani Anny Jarzewicz-Zawiszy. W bieżącym miesiącu o wiele więcej działo się w projekcie z punktu widzenia ucznia. Niemal wszystkie klasy zrealizowały już lekcję dotyczącą pisania opowiadań o problemie przemocy rówieśniczej. Wstępnie wybrane zostały też te, które mogą zostać wykorzystane jako fabuła filmu, który będzie rezultatem projektu. Najważniejsze jednak na koniec. Zakończył się międzynarodowy etap konkursu na logo projektu! Z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że znaczną przewagą głosów (308) zwyciężyła propozycja naszej szkoły, przygotowana przez Julię Sobolewską (IA). Od tego momentu logo to będzie wykorzystywane jako znak rozpoznawczy projektu TAB czyli Teens Against Bullying.

Luty 2019

Przygotowania do spotkania pochłonęły ogromną ilość czasu, ale nie będziemy się o nich rozpisywać. Najważniejszym wydarzeniem tego miesiąca było odbywające się w dniach 25.02.2019 – 01.03.2019 spotkanie I krótkoterminowej wymiany uczniów w celu realizacji działań służących uczeniu się, nauczaniu i szkoleniom. Z angielskiego: Learning, teaching, training activity, stąd skrót LTT. W działaniach projektowych bezpośrednio wzięło udział 21 uczniów VII LO. Są to: Maryla Karczewska, Marcelina Orkisz, Dawid Styrc, Michał Wandycz i Kacper Zagórski z klasy 3a, Jakub Nanowski z klasy 3g, Agata Wojtyło z klasy 3j, Karolina Beńko i Wojciech Tracz z klasy 3k, Julia Sobolewska, Oliwia Ly Xuan, Grzegorz Bochyński, Jan Gradziński i Konrad Kurkianiec z klasy IA, Nikola Pierepadia, Justyna Kubicka, Aleksander Stolarski, Konrad Kaczmarek i Darek Łacina z klasy IIA oraz Weronika Rzeźnik i Janek Chabecki z klasy IIC. O szczegółach dowiecie się z relacji zaangażowanej w projekt uczennicy:

“W czasie tego tygodnia naprawdę wiele się wydarzyło, każdy uczeń biorący w tym udział może powiedzieć, że było to naprawdę niesamowite przeżycie. Wszyscy wynieśli z tego doświadczenia inną lekcję. Zawiązaliśmy trwałe przyjaźnie, nauczyliśmy się pracować w grupach, podchodzić do wszystkich kierując się tolerancją i przede wszystkim zrozumieniem.
Pierwszego dnia, po przyjeździe uczniów z Litwy, Włoch i Turcji, odbyło się oficjalne powitanie ich w naszej szkole. Przedstawiciele państwa mieli okazję opowiedzieć kilka słów o swoich szkołach i miastach z których pochodzą. Od razu po tym odbyły się zajęcia, podczas których nauczyliśmy się poprawnie patrzeć na scenariusz. Dzięki temu mieliśmy zasób słów potrzebny na następną lekcję, prowadzoną przez aktora i scenarzystę z Legnickiego teatru. W czasie zaledwie kilku godzin została nam przekazana wiedza, którą mieliśmy wykorzystać podczas pisania scenariuszy. Zajęcia były prowadzone naprawdę ciekawie, dały nam one przede wszystkim możliwość na poznanie się z zupełnie nieoczekiwanej strony. Każdy był zaangażowany w lekcje i już wtedy można było zobaczyć jak wiele nas łączy i jak wiele mamy wspólnych cech i poglądów. Po zajęciach w szkole grupami zwiedzaliśmy Legnice i korzystaliśmy z parku trampolin, kręgielni i wszystkiego co oferowało miasto.

Lekcja Języka Polskiego, która odbyła się następnego dnia dowiodła, że mimo posługiwania się różnymi językami wspólne śpiewanie “Panie Janie” zostało tak samo odebrane przez każdego. Wraz z nauczycielką byłyśmy w stanie przedstawić podstawy języka polskiego, którymi uczniowie i nauczyciele z zagranicy posługiwali się przez resztę swojego pobytu w Legnicy. Po zorganizowanej lekcji odbyło się spotkanie z prezydentem miasta, który powitał naszych gości. Do końca dnia zwiedzaliśmy Legnice z przewodnikiem, który opowiedział o ważniejszych pod względem architektury zabytkach.

W środę odbyła się wyprawa do Wrocławia, podczas której uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili afrykarium i bardzo dużo ciekawych miejsc jakie miało do zaoferowania to miasto. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się Most Tumski, który z powodu kłódek mocowanych na nim przez pary, potocznie nazywany jest również Mostem Zakochanych. Pobyt w muzeum “Movie Gate”, informacje o legendach (tj. powodzenie po dotknięciu wybranego zwierzęcia z pomnika „Ku czci Zwierząt Rzeźnych”) i zwyczajach miasta spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Dzień czwarty rozpoczął się projekcją filmu pod tytułem “Cyrk Motyli” oraz wspólną debatą na temat tego czym jest integracja i niepełnosprawność. Po tych zajęciach mieliśmy dużo pomysłów i udało nam się ustalić wspólny plan na 3 odmienne fragmenty filmu. Po podziale na grupy i otrzymaniu wytycznych, gotowi byliśmy zająć się pisaniem. Kierowanie się wskazówkami, które dostaliśmy pierwszego dnia nie było wcale takie proste, nawet jeżeli główna z nich brzmiała “Po prostu pisz”. Jednak mimo wszystko po kilku chwilach w grupach trwały już zażyte dyskusje o detalach historii, a głowy uczniów gotowe były otworzyć się pod naporem pomysłów. Wspólnymi siłami każdej grupie udało się nakreślić główne podstawy scenariuszy, które pokazywały naszą kreatywność. W końcu nadszedł czas aby ponownie wsiąść do autokaru, tym razem naszym celem był Karpacz i hotel Gołębiewski z wspaniałym parkiem wodnym “Tropicana”. Po wspólnej zabawie i odprężeniu po wyczerpującym pisaniu, odbyła się uczta, podczas której Pani dyrektor podziękowała gościom oraz nauczycielom za zaangażowanie. Po tym wszystkim nadeszła pora na tańce! Jaka to była zabawa, tańcząc “belgijkę”, “kaczuchy” lub ucząc się tańca zaprezentowanego przez Włoszki uśmiechnięte twarze wypełniały salę. Trzeba było jednak wracać.
Ostatni dzień był pełen emocjonujących pożegnań. Po ostatnich i ostatecznych poprawkach do naszych scenariuszy weszliśmy do sali konferencyjnej aby wspólnie podpisać plakat. Obietnice utrzymania kontaktu słychać było na całej sali, wzruszającym pożegnaniom nie było końca. Pewne jednak jest to, że jeszcze się spotkamy.”

Nikola Pierepadia, klasa IIA LO

Zdjęcia ze spotkania LTT:

 

Marzec 2018

… to be continued :)

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-07-23 14:02przez:
Opublikowano:2021-07-23 14:02przez:
Podmiot udostępniający: VII Liceum Ogólnokształcące w Legnicy
Odwiedziny:2770

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.